Telefonszám: +36202148558
E-mail: info@netbolt.eu
Kedd- Péntek: 10:00 - 15:00

Blog

Minden, amit a karácsonyról tudnod kell és 7 tradíció!

NETBolt
2022.11.20 09:03
Minden, amit a karácsonyról tudnod kell és 7 tradíció!

Bármennyire is próbálják elüzletesíteni a karácsony legtöbbünknek egy meghitt, a családdal, szeretteinkkel töltött olyan ünnep, mely erős hagyományokra épül.
Összegyűjtöttünk minden 
fontos információt egyetlen cikkben: íme a nagy karácsony cikk!

 

Mi a karácsony?

Meglepőnek tűnhet számodra ez a kérdés, de nem az: sokan nem tudják, hogy a karácsony egy évente megrendezett szent keresztény ünnep, amely Jézus Krisztusnak, a kereszténység szellemi vezetőjének születésére emlékezik.

Egyszerűbben. Ezen a napon született Jézus. (Egyébként ezt a történészek vitatják, szerintük +- 2 hét Jézus születésének igazi időpontja, de valamiben meg kellett egyezni).

 

Mikor van karácsony?

Megint megmosolyogtatónak tűnik a kérdés, de nem az. Ahogy a mai napig vannak, akik szerint Halloween egy szentségtörés, hiszen halottak napján nem illik viccelni és mókázni (gyorsan tegyük rendbe, hogy október 31-én van Halloween, az azt követő nap Mindenszentek és csak november 2-a Halottak Napja) sokan úgy vélik, hogy karácsony december 24-én van, de nem, mert az Szenteste.
Hivatalosan december 25-e karácsony, december 26-a pedig Nagykarácsony.

 

Miért éppen karácsonynak hívjuk?

A régi ünnep újjáalakításának egyik nagy lépése az volt, hogy új nevet adtak neki. A karácsony szó valójában a Cristes maesse szóból származik, ami óangolul "Krisztus miséjét" jelenti, és arra a katolikus hagyományra utal, hogy Jézus tiszteletére különleges miseszertartást tartanak.

 

Karácsonyi szokások

A karácsonyhoz szorosan hozzá tartoznak (akár más vallási ünnepekhez is, például a húsvéthoz a locsolkodás) különböző szertartások és rítusok. Összegyűjtöttünk néhány érdekességet (és vicceset)

1: karácsonyi szaloncukor-lottó

Ha megfelelően idős vagy emlékszel, hogy a nagyszüleid és talán a szüleid is visszarakták a már kibontott és megevett szaloncukor papírját a fára. És még szerencsés voltál akkor, ha nagypapánál nem a tavaly előttibe haraptál bele. Ez a vicces hagyomány azért alakult ki, mert a régi időkben elképesztően drága volt a szaloncukor: csak a leggazdagabbak tehették meg, hogy megengedjék a gyerekeknek, hogy „leegyék a fáról”. Persze, ma már ez természetes.

 

2: Mikulás hozza az ajándékot

Nálunk nem terjedt el annyira, mint például Amerikában, ahol több egymást követő megerősítést is kapott Mikulás. Először is a holland bevándorlók vitték be a szokást magukkal, akik Sint Nikolaas-nak (hollandul Szent Miklós) nevezték el, majd Sinter Klaas-ra rövidítették, amiből azóta a Santa Claus név alakult ki. Hozzájárult a Mikulás kultuszhoz sok-sok mese és az a hagyományos Mikulás magyarázat is, hogy a varázslatos szánnal közlekedő vidám manó egy szerény szerzetes, Szent Miklós, aki Kr. u. 280 körül született Törökországban. Szent Miklós szerzetest azután avatták szentté, hogy minden vagyonát odaadta a szegények és rászorulók megsegítésére. A gyermekek védőszentjeként vált ismertté, és december 6-án saját tiszteletbeli napot kapott.

És ott a Coca Cola, akinek Mikulás az alakját és a kinézetét köszönheti: a Coca Cola 1900-as évek eleji reklámjaiban egy nagypapás, pixit kövérkés, boldog idős férfi szerepelt pirospozsgás arccal, fehér szakállal és csillogó szemekkel. Ez a figura annyira népszerű lett, hogy azóta szentül hisszük, így néz ki. Erősítette a Mikulás „képet”, hogy a reklám után minden mesében így ábrázolták (igaz, előtte könyvekben és mesékben is)

 

3: A karácsonyi bejgli

Szeretjük azt hinni, hogy a bejgli (írhatjuk beiglinek is) egy tipikus magyar süti és részben az is. Eredetileg azonban egy patkó alakú kalács volt, kísértetiesen hasonlított a hókiflire (ami szlovák és cseh). Mákkal megtöltve a bőséget, a termékenységet, a gazdagságot szimbolizálja dióval állítólag az ártó szellemek ellen esszük. Az igazság az, hogy a bejgli nem karácsonyi süti és csak a formája magyar találmány. Ettől függetlenül összefügg az ünnepekkel.

 

4: A karácsonyi filmek

A karácsonyi filmek hagyományának kettő különböző oka is van: az az igazság, hogy a karácsonyi témájú filmek minden idők legnagyobb bevételt hozó filmjei közé tartoznak, miközben a családok szívesen nézik meg őket ráhangolódásképpen vagy az ünnep részeként. Ugye, hogy titkon te is várod, hogy Reszkessenek a betörők idén is (még akkor is ha már 20-szor láttad).

 

5: A karácsonyi ajándékozás

Az ünnepi időszakban sokféleképpen ki lehet mutatni a mások iránti szeretetet, és az ajándékozás az egyik legnépszerűbb. Az ajándékozás hagyománya állítólag a három bölcs által a kis Jézusnak hozott ajándékokra emlékeztet. Nézz szét nálunk, szuper karácsonyi ajándékokat találsz itt!

 

6: A díszítés

Otthonod, udvarod, irodád, autód vagy akár önmagad díszítése (például egy karácsonyi körömmel, fülbevalóval, illattal) remek módja annak, hogy ünnepi, vidám hangulatot varázsolj a sötét téli napokba. Sokan szeretnek saját karácsonyi dekorációt készíteni, csillogó fényeket fűzni, kerek örökzöld koszorút akasztani az ajtóra, és vicces / ronda karácsonyi pulóvereket viselni, hogy ünnepi hangulatot teremtsenek.

 

7: A karácsonyfa díszítése

Az örökzöld fenyőfa kivágásának, a beltéri felállításának és a karácsonyi díszítésének hagyománya Németországból származik a 16. századból. Azóta ez lett minden idők egyik legkedveltebb ünnepi hagyománya, függetlenül attól, hogy ma már egyre többen inkább műfenyőt vesznek, vagy olyan műfenyőt, amelyet eleve feldíszítettek, így ready to use, azaz azonnal használható.

Most, hogy már minden fontosat tudsz a karácsonyról nincs más hátra, minthogy ünnepi hangulatba kerülj: sétálj egy nagyot, igyatok forralt bort, várjátok az ünnepeket: az ajándékokat bízzátok ránk, egy kattintás, kiválasztjátok és hazavisszük hozzátok!