Telefonszám: +36202148558
E-mail: info@netbolt.eu
Kedd- Péntek: 10:00 - 15:00

Blog

Mikor van a születésnapod?

NETBolt
2023.01.10 20:05
Mikor van a születésnapod?

Mindannyian várjuk a születésnapunkat, hiszen ki ne szeretne ajándékokat, jókívánságokat és meglepetéseket kapni: a torta, a gyertya, a buli, a party: mind a boldog születésnap tartozékai.
De vajon miért ünnepeljük a születésnapokat és pontosan mit is ünneplünk ilyenkor? Miért kapsz ajándékot, tortát, miért van rajta gyertya, egyáltalán honnan származik az ünnep? Íme, ebből a cikkből minden kiderül!

 

Minden Egyiptomban kezdődött

A születésnapok története olyan, mint egy lebilincselő krimi a Netflixen: több csavar is van benne, minden apróságra figyelni kell, tedd te is ezt. A születésnap megünneplésének a szokása Egyiptomból származik. Amikor a leendő fáraó megszületett azt a napot feljegyezték és az ő tiszteletére tartottak akár emberáldozatokat és többek között lakomákat. De csak egy ideig.
Az ókorban - az egyiptomi fáraók megkoronázása után - úgy vélték, hogy ők istenekké váltak, ezért a koronázás dátuma sokkal fontosabbá vált annál minthogy mikor születtek, úgyhogy onnantól azt a dátumot tekintették ünnepnapnak. Számukra - és valljuk be - bárki számára, az a nap, amikor  istenné válik, sokkal ünnepelni valóbb, mint amikor megszületik.

 

A születésnapi torta


A görögök hamar átvették ezt az ünnepet: könnyű volt, hiszen, ha visszagondolsz az általános iskolai tanulmányaidra akkor eszedbe juthat, hogy szinte mindennek volt görög istene: a szépségtől a boron keresztül az alvilágon át a mennyekig: tényleg mindennek.
A megszámlálhatatlan isten és istennőnek a görögök szerettek áldozatokat bemutatni és  ajándékokkal kedveskedni nekik. Artemisznek, a holdistennőnek például olyan hold alakú sütit készítettek, amelyeken gyertya világított. A görög mondák szerint a torta izzó ragyogása a Hold szépségét idézte.
A gyertyák pedig az imák küldését jelképezték.
Ahogy látod, ha csak néhány ezer évvel ezelőtt születtél volna minimum fáraónak vagy egyenesen
istennek kellett lenned ahhoz, hogy megünnepeljük a szülinapodat. Aztán jöttek a rómaiak.

 

Az átlagember születésnapja

Különböző források szerint az ókori római volt az első civilizáció, amely elkezdte ünnepelni az egyszerű emberek születésnapját. Persze, hogy különös a története: valójában senki nem tudja  ki indította az útjára ezt a szokást és azt sem, hogy miért terjedt el ilyen gyorsan, de tény, hogy Rómában az emberek elkezdték megünnepelni családtagjaik és barátaik születésnapját, a  szenátus pedig ezen felül ünnepnapokat vezetett be az ismert személyiségek születésnapjának megünneplésére.
Érdekes római szokás volt, hogy az ötvenedik életévüket betöltő embereknek olyan különleges süteményt adtak, amelyik búzalisztből, mézből, olívaolajból és reszelt sajtból készültek.
További érdekesség, hogy ezekben az időkben a nők születésnapját nem ünnepelték, erre egészen a XII. századig kellett várni.

 

A születésnapi torta története


Ma már teljesen egyértelmű, hogy a születésnap elengedhetetlen része az ünnep és a torta. Tekinthetjük az első születésnapi tortáknak azokat a kekszeket, amelyeket Artemisz kapott, de a német pékek (a 18. században) találták fel a tortát. Gyorsan szimbólummá vált a gyerekek és a felnőttek is kaptak szülinapjukra.

 

A szülinapi gyertya: a remény gyertyái


A modern orvostudomány feltalálása előtt a háborúk miatt az átlagéletkor a mainál sokkal alacsonyabb volt és a gyermekhalandóság is magasabb: emiatt minden megélt születésnap okot adott az ünneplésre. A gyerekek minden egyes életévük betöltése után kaptak egy gyertyát, valamint még egyet, ami a reményt jelképezte, hogy még legalább egy évig élhetnek. Innen származik az a híres rituálé is, hogy a gyertyák elfújása előtt kívánunk valamit.
A születésnapok hosszú utat tettek meg az ókortól napjainkig. Nem teljesek torta, buli, gyertya nélkül, amelyek manapság minden formában és méretben kaphatók akár nálunk is.

>>Ismerd meg a születésnapi party kellékeinket!<<